Klubová história


napísané 14.11.2012 , autor Super User
aktualizované 12.5.2013

Nie je veľa kolektívov v našom regióne, ktoré tak úspešne reprezentovali naše mesto a náš región v najvyššej celoštátnej súťaži a na medzinárodnom poli.
Náš tím okrem iného niekoľko rokov patril k stáliciam tohto druhu futbalu na Slovensku a bol dôstojným reprezentantom Severoslovenského regiónu už od vzniku tohto športu. Súčasný KSF DOXX Žilina začal písať svoju históriu v roku 1982 pod hlavičkou Výskumného ústavu dopravného (VÚD) , v ktorom fungovalo niekoľko športových oddielov, založili oddiel sálového futbalu a začali hrať najskôr v okresnej lige, z ktorej sa neskôr prebojovali do krajskej súťaže. Odmenou dobrej práce jeho vedenia a zároveň výsledkov bolo i poverenie usporiadania Majstrovstiev ČSFR v sálovom futbale r. 1992, na ktorom družstvo štartovalo a obsadilo 7. miesto, keď porazilo majstra Slovenska. Úspech dosiahol klub aj v roku 1993 finálovou účasťou na Majstrovstvách SR v Bratislave (tie sa hrali posledný krát v histórii turnajovým spôsobom), kde obsadili celkové 7.miesto. O tento krásny výsledok sa postarali: Ladislav a Miroslav Muráň, Ľubomír Palčák, Jozef Rosenzweig, Daniel Milučký, Ivan Velič, Ladislav Németh, Jozef Novisedlák, Igor Poláček, Anton Bahna st., Karol Matiaško, Marcel Mišúr.
Od roku 1994 sa začala hrať 1.slovenská liga v sálovom futbale, takže o majstra sa už hralo nie na jednom finálovom turnaji, ale v dlhodobej súťaži. Hneď v tomto roku mužstvo získalo prvý veľký úspech, keď triumfovalo v Slovenskom pohári. Vďaka tomu si klub vybojoval účasť na finálovom turnaji Pohára víťazov pohárov, ktorý sa uskutočnil v roku 1995 v Sines (Portugalsko), kde ako nováčik medzi európskou špičkou obsadil 4. miesto po dvoch cenných remízach s profi mužstvami Španielska a Ruska.
Druhý krát sa naši sálovkári zúčastnili finálového turnaja PVP v roku 1997 na Mallorke , kde sa kvalifikovali ako finalisti Slovenského pohára, lebo víťaz bol zároveň majstrom SR a hral Pohár majstrov. Opäť si zmerali sily s Rusmi, Španielmi a Portugalcami a obsadili konečné tretie miesto. Klub v deväťdesiatych rokoch patril medzi popredné slovenské kluby v sálovom futbale, o čom svedčí i množstvo reprezentantov, ktorí vyrástli, prípadne obliekali dres klubu. Najväčšie osobnosti, ktoré klub vychoval, sú reprezentanti Eduard Baláž (majster Európy 1995, bronz z ME 1998, víťaz PEM 1996 PD Senica, majster SR s mužstvom Brasil Košice a Slovmatic Bratislava), Jaroslav Súkenník (bronz ME 1998, majster SR s mužstvom Slovmatic Bratislava), Štefan Sluka, Marek Bahna (majstri SR s mužstvom Slovmatic Bratislava ), Michal Németh. Súkeník s Balažom patrili medzi stabilné opory slovenskej reprezentácie a zúčastňovali sa pravidelne majstrovstiev sveta a Európy. Okrem nich pôsobilo ešte v tíme viacero veľmi kvalitných reprezentantov SR z iných mužstiev: Vladimír Polúch, Libor Koníček, Ľubomír Mikulka, Jaroslav Petrík, Peter Socha (medailisti z Majstrovstiev Európy, účastníci viacerých majstrovstiev sveta – Argentína, Mexiko, Bolívia).
V širšom reprezentačnom kádri Slovenska pôsobili i Peter Margen, Milan Čellár, Pavol Čupka, Palo Nemec, Rastislav a Roman Židekovci, Peter Baláž, Miloš Turský, Ján Špagľa, Michal Németh.

 

Galéria


G a l é r i a