napísané 14.11.2012 , autor Super User
aktualizované 12.5.2013

HISTÓRIA SVETOVÉHO FUTSALU

História a začiatky futsalu siahajú do roku 1930 v Montevideu v Uruguaji, kde istý učiteľ telesnej výchovy Juan Carlos Ceriani navrhol futbal pre 5 hráčov na každej strane so špecifickými pravidlami a dal mu názov futsal. Hra sa hrala na basketbalovom ihrisku bez postranných mantinelov.

Termín "futsal" je medzinárodný názov používaný pre túto hru. Je zložený zo španielskych alebo portugalských slov pre futbal FUTbol alebo FUTebol, a zo španielskeho alebo francúzskeho výrazu pre halu SALon alebo SALa.
Futsal sa od svojho počiatku hral na ihrisku basketbalových rozmerov s využitím hádzanárskych bránok a použitím špeciálnej lopty s tlmeným odrazom s tzv. "lenivou" loptou, ktorá mala veľkosť ženskej hádzanárskej lopty. Pôvodné pravidlá futsalu platia s malými obmenami dodnes.

V Brazílii týmto športom začínajú všetci futbalisti. V určitom veku svojho života sa rozhodnú, či ďalej v ňom budú pokračovať alebo či sa dajú na "veľký futbal". Pele, Zico, Socrates, Bebeto, Ronaldo, Denilson, Roberto Carlos a ďalšie brazílske superhviezdy rozvíjali svoje herné schopnosti práve hraním futsalu.

Futsal si postupom času získaval veľkú popularitu v celej Južnej Amerike, kde v roku 1955 boli založené prvé federácie a nasledovne v roku 1965 sa uskutočnil historicky prvý medzinárodný turnaj, Juhoamerický pohár ktorého víťazom sa stala reprezentácia Paraguaju. Rok 1971 je rokom vzniku Svetovej federácie FIFUSA so sídlom v brazílskom Sao Paule. Prvým historickým prezidentom FIFUSA a paradoxne neskorším prezidentom FIFA bol Joao Havelange. Po vzniku svetovej federácie FIFUSA boli odštartované pravidelné majstrovstvá južnej a Strednej Ameriky. Neskôr v roku 1982 ako inak v brazilskom Sao Paule sa uskutočnili pod záštitou FIFUSA prvé majstrovstvá sveta , kde domáca Brazília získala historicky prvý titul majstra sveta, ktorý nasledovne dokázala obhájiť na svetovom šampionáte 1985 v Španielsku. V tom istom roku vzniká aj Európska federácia UEFS, ktorej členom sa stáva aj vtedajšie Československo, ktoré už bolo od roku 1982 členom FIFUSA. V roku 1988 sa svetový šampionát sťahuje do Austrálie a okrem víťazstva Paraguaju končí aj veľkými finančnými stratami usporiadateľov, ktorý mal na svedomí dlhodobý spor medzi FIFUSA - FIFA a nasledovný bojkot tlačových masmédií počas šampionátu. V roku 1989 sa svetová federácia FIFUSA integrovala do štruktúr FIFA, čím prevzala úlohu hlavného organizátora na nasledujúcich šampionátoch a to hneď v roku 1989 v holandskom Rotterdame, kde sa začala písať novodobá história majstrovstiev sveta, ktorú odštartovala kolíska futsalu Brazília. Víťazné ťaženie "samby" pokračovalo aj na šampionátoch v Hong Kongu 1992 a v španielskej Barcelone, kde v roku 1996 sa Brazília nezabudnuteľne zapísala zlatým hattrick-om do histórie majstrovstiev sveta vo futsale.

História európskych šampionátov sa začala písať v roku 1999, víťazstvom reprezentácia Ruska. O dva roky neskôr vznikajú klubové majstrovstvá sveta - Liga majstrov, kde svoju doménu potvrdzuje španielsky futsal v zastúpení mužstva Castellóne, ktoré sa stáva historicky prvým víťazom futsalovej Ligy majstrov.

Majstrovstvá sveta (FIFA)
1989 (Holandsko): 1. Brazília, 2. Holandsko, 3. USA
1992 (Hong-Kong): 1. Brazília, 2. USA, 3. Španielsko
1996 (Španielsko): 1. Brazília, 2. Španielsko, 3. Rusko
2000 (Guatemala): 1. Španielsko, 2. Brazília, 3. Portugalsko
2004 (Tchaj-wan): 1. Španielsko, 2. Taliansko, 3. Brazília
2008 (Brazília): 1. Brazília, 2. Španielsko, 3. Taliansko

Majstrovstvá Európy (FIFA)
1996 (Španielsko): 1. Španielsko, 2. Rusko, 3. Belgicko
1999 (Španielsko): 1. Rusko, 2. Španielsko, 3. Taliansko
2001 (Rusko): 1. Španielsko, 2. Ukrajina, 3. Rusko
2003 (Taliansko): 1. Taliansko, 2. Ukrajina, 3. Česko
2005 (Česko): 1. Španielsko, 2. Rusko, 3. Taliansko
2007 (Portugalsko): 1. Španielsko, 2. Taliansko, 3. Rusko


HISTÓRIA SLOVENSKÉHO FUTSALU

Futsal na Slovensku začal písať svoju históriu v roku 1976, založením prvého družstva sálového futbalu v Považskej Bystrici.
Tomuto kroku predchádzal historický zájazd Peňarolu Montevideo do vtedajšieho Československa v roku 1974. Na vzniku sálového futbalu na Slovensku má veľký podiel Bratislavčan Vladimír Gažo, ktorý ako prvý priniesol lenivú loptu z Uruguaja a podieľal sa aj na prvom štarte juhoameričanov u nás. Slovensko patrilo medzi krajiny, v ktorej sálový futbal - futsal mal vynikajúcu úroveň, či už športovú, alebo organizačnú.
Titul Majstra Európy 1995, strieborné európske medaile v Taliansku, alebo bronz na Slovensku to len potvrdzovali. Účasť na majstrovstvách sveta v Austálii, Taliansku, Argentíne, Mexiku, či Bolívii boli „samozrejmosťou" pre SR. Slovenskí funkcionári boli aj vysokými predstaviteľmi svetových a európskych štruktúr. Ing. Vladimír Gažo bol viceprezidentom Svetovej federácie a Ing. Vladimír Okánik viceprezidentom európskej federácie.
Od septembra 2003 sa rozbehli nové ligové súťaže na všetkých regionálnych úrovniach, počnúc celoštátnou 1. Slovenskou ligou cez štyri regionálne ligy plniace úlohu 2. ligy až po okresné a mestské ligy po celom Slovensku, ktoré tvoria základ celej futsalovej pyramídy.

 

Galéria


G a l é r i a