30 rokov fungovania klubu

napísané 16.2.2013 , autor správca ksfdoxx
aktualizované 16.2.2013

30 rokov na futsalovej scéne. S podobným miľníkom sa na Slovensku môže pochváliť málokto. Práve pred troma desaťročiami, v roku 1982 vznikol v Žiline klub sálového futbalu. Klub od úvodu svojho fungovania prešiel peknými aj ťažšími chvíľami.

Začinali sme pod hlavičkou VÚD od ktorej sme sa cez VIX dostali k súčasnému názvu DOXX Žilina. V roku 1992 sa odohral jeden z prvých významných udalostí, keď bol náš klub poverený usporiadať Majstrovstvá ČSFR v sálovom futbale, na ktorom sme obsadili 7. miesto. Úspešný bol aj ďalší rok. Posledný rok, v ktorom sa o Majstrovi Slovenska rozhodovalo turnajovým spôsobom znamenal pre naše farby 7. miesto. Najväčšie úspechy mal však tím stále pred sebou. V roku 1995 sme totiž dokázali triumfovať v Slovenskom pohári, čím sme si vybojovali miestenku na finálový turnaj Pohára víťazov pohárov, ktorý sa uskutočnil v portugalskom meste Sines. Obrovská skúsenosť pre všetkých zúčastnených bola okorenená dvoma cennými remízami s profesionálnymi mužstvami z Ruska a Španielska. O dva roky neskôr sme sa vďaka finálovej účasti v Slovenskom pohári kvalifikovali do PVP druhýkrát, tentoraz do španielskej Mallorcy. Svoje sily sme si zmerali s tímami zo Španielska, Ruska a Portugalska a obsadil výborné 3. miesto. V slovenskej najvyššej súťaži sme dlhodobo patrili ku špičke, získať titul majstra Slovenska sa nám nepodarilo, trikrát sme boli veľmi blízko, nakoniec sme však vždy obsadili 2. miesto.

Dobré meno klubu počas celého fungovania robilo najmä množstvo reprezentantov, ktorých sa nám podarilo vychovať. Najväčšie osobnosti, ktoré klub vychoval, sú reprezentanti Eduard Baláž (majster Európy 1995, bronz z ME 1998, víťaz PEM 1996 PD Senica, majster SR s mužstvom Brasil Košice a Slovmatic Bratislava), Jaroslav Súkenník (bronz ME 1998, majster SR s mužstvom Slovmatic Bratislava), Štefan Sluka, Marek Bahna (majstri SR s mužstvom Slovmatic Bratislava), Michal Németh. Okrem odchovancov v našom klube pôsobilo viacero ďalších reprezentantov - Vladimír Polúch, Libor Koníček, Ľubomír Mikulka, Jaroslav Petrík, Peter Socha (medailisti z Majstrovstiev Európy, účastníci viacerých majstrovstiev sveta – Argentína, Mexiko, Bolívia). V širšom reprezentačnom kádri Slovenska pôsobili i Peter Margen, Milan Čellár, Pavol Čupka, Palo Nemec, Rastislav a Roman Židekovci, Peter Baláž, Miloš Turský, Ján Špagľa.

29. decembra sa na počesť výročia zorganizoval turnaj v športovej hale na Rosinkách, ktorého sa zúčastnilo veľké množstvo súčasných aj bývalých hráčov. Tímy sa rozdelili do 4 mužstiev - Juniori, DOXX A, DOXX B (35+), DOXX OLD (45+). Panovala výborná atmosféra, turnaj sa zaobišiel bez zranení, čiže všetko dopadlo na výbornú. Svoje skúsenosti naplno preukázali "Béčko", ktorí "Áčkarov" hneď v prvom zápase vycvičili z efektivity a potom už turnaj s prehľadom doviedli do úspešného konca. Po turnaju sa plnoletí pobrali na spoločné posedenie do blízkej reštaurácie, kde sme v dobrej nálade do neskorých hodín oslávili výročie klubu.